Kompenzační pomůcky: Co dělat, když potřebujete polohovací postel nebo chodítko?

Francouzské hole, chodítko, sedačka do sprchy, polohovací lůžko nebo třeba invalidní vozík. Může se stát, že v případě neformální péče budete muset dovybavit domácnost o kompenzační pomůcky, bez kterých nebudete moci každodenně fungovat. Kde si je lze vypůjčit, kdy je proplácí pojišťovna, a jak zažádat o příspěvek?

Kompenzační pomůcky jsou nástroje, přístroje nebo zařízení speciálně vyrobené nebo upravené tak, aby svými vlastnostmi a možnostmi použití kompenzovaly postižení jedince. Zvláštní nebo kompenzační pomůcky nemusíte rovnou kupovat. Pokud je jejich pořízení nákladnější, například v případě schodolezu, schodišťové plošiny nebo zvedáku, můžete si zažádat o jejich výpůjčku na úřadu práce. Běžné kompenzační pomůcky lze nenárokově zapůjčit také u řady poskytovatelů sociálních služeb, agentur domácí zdravotní péče, půjčovny kompenzačních pomůcek nebo přímo od výrobce za poplatek.

Většina pomůcek je částečně nebo úplně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pomůcku předepisuje poukazem praktický lékař nebo ve většině případů odborný lékař, nejčastěji neurolog, rehabilitační lékař, ortoped, internista nebo chirurg. U některých pomůcek je ovšem třeba schválení také revizním lékařem (například elektrické vozíky). Kompenzační pomůcky pořídíte v prodejnách zdravotnických potřeb nebo v lékárně. Pokud vaši pomůcku nehradí zdravotní pojišťovna, je možné žádat úřad práce o příspěvek na zvláštní pomůcku.

Nejčastěji využívané kompenzační pomůcky jsou podpůrná hůl, francouzské hole, pevné chodítko, pojízdné chodítko, invalidní vozík, polohovací lůžko, sedačka do sprchy, toaletní křeslo a nástavec na WC.

Chodítko pevné

Zvětšení obrázku a fotogalerie

Chodítko pojízdné

Zvětšení obrázku a fotogalerie

Invalidní vozík

Zvětšení obrázku a fotogalerie

Polohovací lůžko

Zvětšení obrázku a fotogalerie

Nástavec na WC

Zvětšení obrázku a fotogalerie

Toaletní křeslo

525 KŘESLO KLOZETOVÉ SKLÁDACÍ

Sedačka do sprchy

538 D SEDAČKA DO SPRCHY SKLOPNÁ