Péče o seniora nebo osoby s hendikepem: Jak upravit domácnost či jejich pokoj?

Domácnost nebo pokoj, ve kterém přebývá senior či osoba s fyzickým hendikepem, je často nutné upravit. Někdy jde o rozsáhlejší stavební zásahy, jindy dle konkrétních případů postačí vybavit nebo upravit ložnici, ve kterém dotyčný přebývá. Co potřebuje senior, nebo člověk, který se doma pohybuje například s chodítkem?

Uspořádání prostředí v ložnici seniora

Místnost, kde osoba (senior) pobývá nejvíce času, musí být dobře přístupná, světlá, větratelná, prostorná a v blízkosti toalet. Je nutné pořídit dostatečně vysoké lůžko, aby z něj bylo možné pohodlně vstávat, v případě péče na lůžku, aby se nemusela pečující osoba příliš ohýbat. Toto lůžko opatřete kvalitní matrací, ideálně antidekubitní, která brání tvorbě proleženin. Pokud to zdravotní stav vyžaduje, je vhodné pořídit polohovací lůžko mechanické nebo s elektrickým ovládáním, které by mělo být přístupné ze tří stran. Lze o něj zažádat jako o kompenzační pomůcku, více informací o postupu najdete v tomto článku.

Myslete také na to, že v dosahu lůžka využijete další prostor, potřebný na toaletní křeslo, chodítko a další kompenzační pomůcky. Přímo k posteli je pak vhodné na dosah připravit telefon, telefonní čísla, léky a vodu. Nezapomeňte ani zajistit dotyčnému přístup k informacím, ideálně televizí a rádiem.

Podrobný návod pro úpravu domácího prostředí lze nalézt v příručce Jsem tady ještě doma?, kterou lze stáhnout i zde na webových stránkách Diakonie ČCE. Úprava domácího prostředí pro osoby s demencí má další svá specifika.  

Stavební a další úpravy pro život seniora nebo hendikepovaného

Domácnost seniora nebo ta, ve které žije osoba s fyzickým hendikepem, si někdy vyžádá nutnost větších stavebních změn. Dům nebo byt by měl být upraven tak, aby splňoval podmínky bezpečného a komfortního bydlení, a to zejména pokud má sníženou pohyblivost, pohybuje se o holích, s chodítkem nebo na vozíku. Na jaké zásahy se nejčastěji připravit?

  • Odstranění prahů, snížení výšky polic.
  • Odstranění nábytku, který překáží v průchodu místností, dále nestabilních kousků nábytku, o který by se lze při pohybu opírat nebo zachytávat, nebo odstranění sešlapaných a volně položených koberečků či koberců s vysokým vlasem.
  • Zajištění dostatečného osvětlení, ideálně s pohybovým senzorem.
  • Rozšíření dveří na 90 cm (nutné pokud se osoba pohybuje na vozíku).
  • Zajištění protiskluzové dlažby v koupelně, nahrazení vany sprchovým koutem, pořízení bezbariérového sprchového koutu s koupacím sedátkem (sklopným, nebo přenosnou plastovou stoličkou). Podle prostorových možností je dobré do koupelny dát i židličku, na kterou si senior může sednout.
  • Instalování madel, úchytů a zábradlí na všech místech, kde je lze umístit.
  • Zajištění vyššího WC nebo WC s nástavcem.
  • Umístění potravin a používaného nádobí „k ruce“ a vybavení kuchyně plynovým sporákem s bezpečnostní pojistkou, která uzavře přívod plynu při zhasnutí plamene.
  • Instalace speciálního zámku, který umožňuje uzamknout zevnitř byt bez použití klíče.
  • Střešní okna opatřená pákou k bezpečné manipulaci s oknem ze země.

Na úpravu domácnosti se vztahuje příspěvek na kompenzační pomůcku. Kde o něj zažádat a jak vysoká může být jeho výše, se dočtete v našem přehledu dávek státní sociální podpory zde.