Odlehčovací služby jako obrovská pomoc pro neformálně pečující

Sociální a zdravotní poradenství

Odlehčovací služby jako obrovská pomoc pro neformálně pečující

Jak je najít?


Pokud v domácnosti dlouhodobě pečujete o svoji maminku, tatínka nebo třeba hendikepovaného potomka, jistě víte, že občas přicházejí situace, kdy se nemůžete blízkému dostatečně věnovat. Například musíte sami do nemocnice či do lázní, nebo naplánujete rodinnou dovolenou, kterou vzhledem ke zdravotnímu stavu nemůžete společně absolvovat. Anebo potřebujete další pomoc každý den. Co s tím? Využijte odlehčovací služby, pravděpodobně je máte „na dosah ruky“ ve svém okolí.

Odlehčovací služby patří mezi služby sociální péče a využít jich mohou osoby se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které někdo pečuje v jejich přirozeném sociálním prostředí, tedy zpravidla doma. Jsou zde především k tomu, aby si pečující člověk odpočinul nebo zajistil jiné své potřeby, například pobyt v lázních a podobně.

Potřebujete pomoc denně, nebo nárazově?

Služby mohou být terénní, ambulantní nebo pobytové. Ty terénní vám mohou zajistit každodenní pomoc v péči o vašeho blízkého, dodat stravu, pracovník pomůže s oblékáním, s pohybem, hygienou, ale třeba také s doprovodem k lékaři. Cílem těchto služeb je poskytnout dotyčnému takovou podporu, aby mohl i nadále vést důstojný naplněný život.

Možná ale potřebujete na několik dní odjet a zajistit místo vás pomoc ve větším rozsahu. Naštěstí umějí odlehčovací služby často poskytnout i lůžko pro osobu, o kterou vy neformálně pečujete, a postarají se o ni. Jedná se většinou o službu trvající 24 hodin denně, která se skládá ze služby pobytové, stravovací a péče o samotnou osobu. Problémem bývá kapacita – o takové odlehčovací služby je velký zájem, který převyšuje možnosti jednotlivých center. Proto se bohužel může stát, že potřebná pomoc nebude v místě vašeho bydliště aktuálně dostupná a uvolní se třeba až ve chvíli, kdy pro vás potřeba jejího využití nebude aktuální. 

Odlehčovací služby jsou poskytovány za úhradu, maximální ceny některých výkonů jsou regulovány vyhláškou k zákonu o sociálních službách.

Hledejte ve svém okolí

Praktickou pomocnou rukou v této situaci je pro vás Registr poskytovatelů sociálních služeb, do kterého se musejí automaticky registrovat všichni poskytovatelé sociálních služeb, tedy i centra, která nabízejí služby odlehčovací. Při vyhledávání lze výběr zúžit na konkrétní kraj nebo okres. U každého ze zařízení najdete i webovou adresu, která vám prozradí bližší informace o nabízených službách. Zde najdete aktuální výpis všech registrovaných odlehčovacích služeb.

Například pečovatelskou službu v terénu, ale i odlehčovací službu ve svém sídle na Praze 1 pro lidi starší 60 let nabízí občanské sdružení Život 90; https://www.zivot90.cz/cs/komunita/pobytova-sluzba

Pražské Centrum Seňorina poskytuje taktéž ambulantní i pobytovou odlehčovací službu, soustředí se ale pouze na klienty s Alzheimerovou demencí či jinými kognitivními poruchami. Seniorům žijícím na území hlavního města Prahy jsou dostupné i služby neziskové organizace Sue Ryder, a to také formou osobní asistence doma nebo domova pro seniory. Cesta domů se zase soustřeďuje na péče i o nevyléčitelně nemocné v jejich domácím prostředí. 

Pokud neformálně pečujete o svého blízkého, máte možnost využít zdarma i našich služeb v rámci mobilní poradny „Starám se a pracuji“. Naši experti, kteří se specializují například na psychickou podporu, zdravotní a sociální služby, finanční poradenství nebo právo, navíc nově radí „živě“ každý čtvrtek od 17 do 19 hodin na našem  „on line“ chatu.  Rádi vám přímo odpovědí na vaše otázky nebo můžete kdykoliv napsat, i když jsme „off line“ a my vám také odpovíme.