Jaké jsou možnosti zastoupení osoby, která je psychicky nemocná?

Právní podpora

Jaké jsou možnosti zastoupení osoby, která je psychicky nemocná?

Osobu již nejde tzv. úplně zbavit svéprávnosti (dříve způsobilosti k právním úkonům). Od doby účinnosti nového občanského zákoníku (1. 1. 2014) se soudy drží zásady, že omezení svéprávnosti je až tzv. ultima ratio, tedy poslední řešení, když jiná (mírnější) opatření nepostačují.

Těmito jinými mírnějšími opatřeními jsou:

 

Pokud nic z výše uvedeného nepostačuje a je zde dlouhodobá duševní porucha významně narušující schopnost člověka právně jednat, podává se u soudu dle trvalého bydliště opatrovaného Návrh na omezení svéprávnosti. Tento soudní návrh je osvobozen od soudních poplatků.

Svéprávnost se omezuje maximálně na 3 roky (výjimečně na 5 let), pak vždy soud osobu přezkoumá, zda je i nadále potřeba omezení, zda nebyl její stav zlepšen. Soud v řízení často vychází z listin a lékařských zpráv, někdy si soud sám vyslechne ošetřujícího lékaře či vyslechne opatrovaného, přičemž každý případ se řeší individuálně.

Nikdy nelze ve svéprávnosti omezit zcela, a proto např. k zakoupení potravin v obchodě opatrovaný zůstane svéprávný tak jako tak. Vždy se ale určuje částka, nad kterou už je v nakládání omezen (obvykle to bývá cca okolo 1000 Kč).