Právní podpora
Manžel je psychicky nemocný a budu podávat návrh, abych se stala jeho opatrovníkem. Co se stane s jeho rodičovskou odpovědností, mohu žádat výživné na naše děti?
Až bude soud rozhodovat o omezení svéprávnosti, bude ze zákona zároveň rozhodovat i o rodičovské odpovědnosti.
Do pojmu rodičovská odpovědnost patří celý soubor práv a povinností – stýkat se s dítětem, spolurozhodovat o tom kam půjde na školu, jaký lékařský zákrok podstoupí, péče o jeho jmění, výchova, ochrana, péče, zastupování při právních jednáních apod.
Nelze předjímat, jak soud rozhodne. Může rodičovskou odpovědnost zachovat, ale pravděpodobně ji spíše nějak omezí či jí úplně zbaví. Soud to přizpůsobí tomu, jak si duševní poruchu posoudí.
Pod pojem rodičovská odpovědnost však vůbec nespadá vyživovací povinnost, ta stojí zcela zvlášť.
Pro vyživovací povinnost a její výši je vždy důležitá majetková (příjmová) stránka povinného (a jeho schopnost dosahovat výdělků) a na druhé straně oprávněné potřeby oprávněného.
Co se týče vašich společných dětí, tak jste manželé a zákon předpokládá, že manželé jsou na vyživovací povinnosti k dětem dohodnutí kolik každý ze svého příjmu dává. Na jejich jídlo, ošacení, kroužky atd. Tedy určitě manžel má ze zákona jako otec stále povinnost vyživovat i vaše děti a jelikož jste neprošli soudním rozvodovým řízením, tak nemáte výši výživného nijak stanovenou. Jde tedy o nějaký váš odhad, kolik je tak asi správné a přiměřené z manželových peněz měsíčně brát pro děti. Nicméně i u nerozvedených manželů jde žádat o stanovení výše výživného soud (pokud třeba nežijí společně apod.).