Právní podpora
Covid a krizové ošetřovné
Současná situace zapříčiněná pandemií onemocnění Covid-19 znamená nejen velké a často bolestivé změny v našich životech, ale přináší i nezbytné zásahy do pracovní a sociální legislativy. Jaké jsou aktuální postupy v případě, že onemocníme my nebo někdo z našich blízkých? Co dělat, pokud covid naši situaci ovlivní i nepřímo, například uzavřenou školou nebo pracovištěm?
Krizové ošetřovné
Jedním z nejcitlivěji vnímaných opatření je nepochybně uzavření škol. Od 1. března už jsou obdobně jako na jaře roku 2019 uzavřeny všechny školy, školky a další předškolní zařízení. Tato situace se dotýká tisíců rodin, ve kterých rodiče musí řešit, kdo s malými dětmi bude doma. Ne každý může z domova pracovat a řada děti navíc při distanční výuce potřebuje větší či menší asistenci.
Zde tedy přichází ke slovu ošetřovné ve smyslu zákona o nemocenském pojištění, které se ale (podobně jako loni na jaře) poněkud odlišuje od své standardní podoby, využívané především při onemocnění dítěte. Jeho aktuální podoba je v platnosti od 4. ledna letošního roku, do kdy bude ošetřovné takto vypláceno, zatím není zřejmé. Nazýváno je "krizové ošetřovné".
Jak vzniká na krizové ošetřovné nárok?
- Vzniká při péči o dítě mladší 10 let, jemuž byla usnesením vlády zakázána osobní přítomnost ve škole.
- Případně při péči o dítě ve věku do 26 let, pokud je závislé na pomoci jiné osoby, bez ohledu na stupeň závislosti.
- Rodiče se budou moci v čerpání ošetřovného po celých dnech střídat.
- Za dny prázdnin u školních dětí nárok na ošetřovné nevzniká. U školkových dětí vznikne nárok i v případě prázdnin, které se pro mateřské školy nevyhlašují (např. jarní).
Na předškolní zařízení se usnesení vlády nevztahují. V případě jejich uzavření, např. z důvodu karantény, by vznikl nárok na „klasické“ ošetřovné.
Nárok na krizové ošetřovné mají v době mimořádných opatření i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění.
U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je pro ně obdobně jako na jaře roku 2020 ošetřovné řešeno nikoli dávkou ze zákona o nemocenském pojištění, ale speciální formou podpory podnikatelů. Tu realizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Jak ošetřovné vyřídit?
- Ošetřovné se žádá za uplynulý měsíc.
- Zaměstnanci: vyplní příslušný tiskopis „Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“ a zaměstnavatel ho s příslušnou přílohou zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Potvrzení od školy o jejím uzavření není potřeba.
- OSVČ: speciální formulář vyplní online a podají jej buď datovou schránkou, nebo jej vytisknou a zašlou poštou. Není tak možné ale učinit kdykoli. V současné chvíli se očekává vyhlášení výzvy k podání žádostí za měsíc prosinec 2020 a leden 2021. Teprve po jejich zveřejnění je možné ošetřovné pro OSVČ za tyto měsíce požadovat.
Jak dlouho a v jaké výši?
Ošetřovné podle této úpravy bude vypláceno po celou dobu uzavření škol z důvodu vládních opatření. Pokud by ale skončilo zaměstnání čerpajícího rodiče, končí tím i jeho nárok. Dávku vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po doručení úplné a řádně vyplněné žádosti.
Výše ošetřovného činí po dobu platnosti mimořádných opatření od prvního kalendářního dne 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. U zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru činí minimální výše ošetřovného z důvodu vládních opatření 400 Kč za den. Při kratším úvazku se částka 400 Kč úměrně snižuje. Tato minimální výše se neuplatní v případě ošetřování z důvodu nemoci.
Kdy krizové ošetřovné nenáleží?
Kromě doby prázdnin a případného ředitelského volna je potřeba mít na paměti ještě některé jiné specifické situace, kdy krizové ošetřovné nenáleží, případně náleží v poněkud odchylném režimu.
Pokud je dítěti individuálně nařízena karanténa, je potřeba žádat o „klasické“ ošetřovné, včetně rozhodnutí od lékaře o vzniku potřeby ošetřování. Zde je potřeba karanténu skutečně vyznačit, neboť ošetřovné z důvodu péče o nemocné dítě se opět poněkud liší. Ošetřovné je vypláceno po celou dobu karantény, u nemocného dítěte jen po dobu prvních 9 dnů. Pokud se jedná o rodiče samoživitele/samoživitelku jde o 16 dnů.
V případě střídání pečujících osob nebude náležet ošetřovné tomu pečujícímu, který dítě převzal do péče poprvé až po dovršení 10 let věku.