
Sociální a zdravotní poradenství
Kompenzační pomůcky: Co dělat, když potřebujete polohovací postel nebo chodítko?
Francouzské hole, chodítko, sedačka do sprchy, polohovací lůžko nebo třeba invalidní vozík. Může se stát, že v případě neformální péče budete muset dovybavit domácnost o kompenzační pomůcky, bez kterých nebudete moci každodenně fungovat. Kompenzační pomůcky jsou nástroje, přístroje nebo zařízení speciálně vyrobené nebo upravené tak, aby svými vlastnostmi a možnostmi použití kompenzovaly postižení jedince. Kde si je lze vypůjčit, kdy je proplácí pojišťovna a jak zažádat o příspěvek?
Kompenzační pomůcky si lze zapůjčit
Zvláštní nebo kompenzační pomůcky nemusíte rovnou kupovat. Pokud je jejich pořízení nákladnější, například v případě schodolezu, schodišťové plošiny nebo zvedáku, můžete si zažádat o jejich výpůjčku na úřadu práce. Běžné kompenzační pomůcky lze nenárokově zapůjčit také u řady poskytovatelů sociálních služeb, agentur domácí zdravotní péče, půjčovny kompenzačních pomůcek nebo přímo od výrobce za poplatek.
Konkrétní postupy při zajišťování zdravotních a kompenzačních pomůcek
Většina pomůcek je částečně nebo úplně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pomůcku předepisuje poukazem praktický lékař nebo ve většině případů odborný lékař, nejčastěji neurolog, rehabilitační lékař, ortoped, internista nebo chirurg. U některých pomůcek je ovšem třeba schválení také revizním lékařem (například elektrické vozíky). Kompenzační pomůcky pořídíte v prodejnách zdravotnických potřeb nebo v lékárně. Pokud vaši pomůcku nehradí zdravotní pojišťovna, je možné žádat úřad práce o příspěvek na zvláštní pomůcku.
Pomůcky hrazené pojišťovnou
- Pomůcka musí být předepsána praktickým nebo odborným lékařem vašeho blízkého – ,,Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. Vždy je nutná odpovídající diagnóza a zdravotní indikace.
- Poukaz se odešle ke schválení příslušné zdravotní pojišťovně (po dohodě s lékařem můžete poukaz odeslat vy, nebo jej zašle lékař).
- U většiny zdravotních pomůcek, které jsou hrazené zdravotní pojišťovnou, je zapotřebí schválení revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny.
- Dodání pomůcky – pokud dojde ke schválení pomůcky, pak danou pomůcku obdržíte v prodejně zdravotnických potřeb, v lékárně či přímo u dodavatele zdravotních pomůcek (dle vašeho výběru).
Výběr pomůcek, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou:
- Je možné požádat o ,,Příspěvek na zvláštní pomůcku“ na krajské pobočce úřadu práce.
- Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku je možné získat na příslušném pracovišti úřadu práce, nebo ji najdete na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.
- Řízení o poskytnutí příspěvku je zahájeno až na základě podání písemné žádosti včetně všech příloh.
- Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku je 350 000 Kč, spoluúčast žadatele je 10 % z ceny pomůcky, minimálně však 1 000 Kč.
- Jestliže cena pomůcky je nižší než 10 000 Kč, může být příspěvek poskytnut tehdy, je-li příjem uživatele a příjem osob s ním posuzovaných nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob.
- Pokud osoba žádá opakovaně o příspěvek na různé pomůcky v ceně do 10 000 Kč, lze příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a osob s ní posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima.
- Výše příspěvků na zvláštní pomůcky nesmí v šedesáti kalendářních měsících přesáhnout částku 800 000 Kč.
Pomůcky, na které se neposkytuje žádná úhrada
Jestliže nastane situace, kdy neuspějeme s úhradou potřebné pomůcky z veřejného pojištění ani z příspěvku na zvláštní pomůcku od úřadu práce, anebo pokud chcete pořídit pomůcku, která ani v jednom není uvedena, můžeme požádat o finanční podporu sponzory nebo nadace (např. Nadace Olgy Havlové – výbor dobré vůle, Nadace Charty 77 – Konto Bariéry).
Nadace:- Zpravidla požadují písemné zdůvodnění žádosti s uvedením vaší finanční situace a poskytnutím kopie lékařské zprávy (záleží na požadavcích konkrétní nadace).
- V případě, že nadace žádosti vyhoví, úhrada probíhá mezi dodavatelem pomůcky a nadací.
Nejčastěji využívané kompenzační pomůcky
Nejčastěji využívané kompenzační pomůcky jsou podpůrná hůl, francouzské hole, pevné chodítko, pojízdné chodítko, invalidní vozík, polohovací lůžko, sedačka do sprchy, toaletní křeslo a nástavec na WC.
Chodítko pevné | Chodítko pojízdné |
![]() |
![]() |
Invalidní vozík | Polohovací lůžko |
![]() |
![]() |
Nástavec na WC | Toaletní křeslo | Sedačka do sprchy |
![]() |
![]() |
![]() |