Sociální a zdravotní služby, které můžete při péči využít
Sociální a zdravotní poradenství
Sociální a zdravotní služby, které můžete při péči využít
Péče o osobu blízkou je náročná po psychické i fyzické stránce a také časově. Pečující proto mohou využít vhodné sociální služby, které se dělí na:
- Terénní – osobní asistence nebo pečovatelská služba, případně odlehčovací terénní služba.
- Ambulantní – denní stacionáře, případně centra denních služeb.
- Pobytové – domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením.
Možné je využít i kombinaci těchto služeb – terénní a ambulantní – ke klientovi do domácnosti dochází terénní služba, osobní asistence nebo pečovatelská služba a zároveň tento klient dojíždí do denního stacionáře.
Terénní sociální služby
Terénními službami se rozumí služby, které jsou osobě poskytovány v jejím přirozeném sociálním prostředí (např. doma).
Pečovatelská služba
- Je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost.
- Poskytuje se ve vymezeném čase v domácnostech osob.
- Poskytuje pomoc při:
- zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
- osobní hygieně,
- poskytnutí stravy,
- zajištění chodu domácnosti,
- zprostředkování kontaktu se sociálním prostředím.
- Většinou se pečovatelská služba zajišťuje kvůli pomoci při osobní hygieně, donášce obědu, nákupu, úklidu, atp.
- Existuje celá řada agentur poskytujících tyto služby – jejich seznam ve vašem okolí je většinou dostupný na webových stránkách jednotlivých úřadů obcí a měst, nebo jej můžete získat od sociálních pracovníků pracovního úřadu, zdravotně sociálních pracovníků, neziskových organizací, poraden atp. Vyhledat je můžete také ve vyhledavači zdravotních a sociálních služeb poradny Starám se a pracuji.
Osobní asistence
- Služba, která taktéž poskytuje pomoc osobám, které mají sníženou soběstačnost.
- Služba se poskytuje bez časového omezení, v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, které osoba potřebuje.
- Většinou se tato služba využívá při doprovodu např. k praktickému lékaři, na poštu či úřad, nebo když váš blízký potřebuje jen nějaký sociální kontakt.
Tísňová péče
- Služba, kterou se poskytuje nepřetržitá hlasová a elektronická komunikace s osobami vystavenými vysokému riziku ohrožení zdraví nebo života.
- Služba poskytuje zprostředkování neodkladné pomoci při krizové situaci.
- Tuto službu využívají zejména osamělí senioři propuštění z LDN, nebo senioři, kteří žijí sami a jejich rodina není pravidelně dostupná z důvodů časových či spojených s velkou vzdáleností.
Pobytové sociální služby
Odlehčovací služby
- Služby poskytované osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení a o které je jinak pečováno v jejich přirozeném prostředí.
- Cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek – využívá se v případech, kdy třeba potřebujete odjet na dovolenou a váš blízký vyžaduje nepřetržitou pomoc a péči.
- Jedná se většinou o službu trvající 24 hodin denně, která se skládá ze služby pobytové, stravovací a péče o samotnou osobu. Problémem bývá kapacita – o takové odlehčovací služby je velký zájem, který převyšuje možnosti jednotlivých center. Proto se bohužel může stát, že potřebná pomoc nebude v místě vašeho bydliště aktuálně dostupná a uvolní se třeba až ve chvíli, kdy pro vás potřeba jejího využití nebude aktuální.
- Odlehčovací služby jsou poskytovány za úhradu, maximální ceny některých výkonů jsou regulovány vyhláškou k zákonu o sociálních službách.
- Například pečovatelskou službu v terénu, ale i odlehčovací službu ve svém sídle na Praze 1 pro lidi starší 60 let nabízí občanské sdružení Život 90.
- Pražské Centrum Seňorina poskytuje taktéž ambulantní i pobytovou odlehčovací službu, soustředí se ale pouze na klienty s Alzheimerovou chorobou či jinými kognitivními poruchami. Seniorům žijícím na území hlavního města Prahy jsou dostupné i služby neziskové organizace Sue Ryder, a to také formou osobní asistence doma nebo domova pro seniory. Cesta domů nabízí rovněž odlehčovací služby a soustřeďuje se na péče i o nevyléčitelně nemocné v jejich domácím prostředí.
Ambulantní sociální služby
Stacionáře
- Ambulantní služby určené osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby ve zvýšeném rozsahu – může se jednat o uživatele nesoběstačné.
- Poskytují:
- pomoc při osobní hygieně nebo při poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
- pomoc při zajištění stravy,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- terapeutické činnosti,
- pomoc při uplatňování práv a zájmů,
- pomoc při obstarávání osobních záležitostí.
- Dělí se na:
- denní stacionáře – otevřené pouze přes den,
- týdenní stacionáře – poskytují navíc celotýdenní ubytování a jsou otevřené zpravidla od pondělí do pátku.
Centra denních služeb
- Poskytují ambulantní služby osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby.
- Jejich cílem je posílit samostatnost a soběstačnost těchto osob a předejít tzv. sociálnímu vyloučení.
- Služba poskytuje:
- pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
- poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- terapeutické činnosti a pomoc při uplatňování práv a zájmů.
- Denní centra neposkytují pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, to znamená, že jsou určena uživatelům alespoň částečně soběstačným.
- Do zařízení uživatel přichází zpravidla ráno a odpoledne se vrací domů, kde navazuje péče rodiny či jiných blízkých.
- Některá centra organizují i svoz a rozvoz uživatelů.
- Centra denních služeb nezajišťují ubytování.
Terénní zdravotní služby
Domácí péče (někdy nazývána jako Home care)
- Je poskytována osobám v jejich domácím prostředí.
- Je zaměřena zejména na udržení, podporu a případně navrácení zdraví.
- Snaží se o rozvoj soběstačnosti, ale také zmírňuje bolesti nevyléčitelně nemocného a zajišťuje důstojné umírání.
- Poskytuje zdravotnické výkony dle ordinace ošetřujícího lékaře.
- Osoby, které jsou propuštěné z LDN a je jim zajišťována domácí péče, dostanou poukaz na domácí péči na prvních 14 dní. Pak je nutné, aby jejich praktický lékař pokračoval v další indikaci.
- Pokud má agentura domácí péče smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je péče hrazena ze zdravotního pojištění.
- Domácí péče je určena pro všechny věkové kategorie, tedy pro všechny osoby, jejichž zdravotní stav vyžaduje odbornou zdravotní péči, která se dá poskytnout ve vlastním sociálním prostředí a není nutná hospitalizace ve zdravotnickém zařízení.
- Nejčastěji poskytovanými úkony jsou např. pravidelné převazy, kontroly stavu, rehabilitace a vedení k soběstačnosti, péče o chronicky nemocné ležící pacienty, podávání a aplikace léků, inzulínu, apod.
Domácí hospicová péče
- Posláním hospice je poskytnout umírajícím takovou péči, aby mohli důstojně a v pokoji zemřít.
- Hospicová péče je vhodná i pro lidi, kteří si přejí být ošetřováni a zemřít doma, ve svém vlastním prostředí a v blízkosti rodiny;
- Domácí hospicová péče se poskytuje nevyléčitelně nemocným v preterminálním nebo terminálním stadiu onemocnění a je nezbytné léčit příznaky tohoto onemocnění.
- Jedná se zejména o nemocné s rychlou dynamikou onemocnění, u kterých je nutné reagovat na zdravotní, psychické, sociální, spirituální, aj. potřeby.
- Je důležité, aby nemocní, ale i jejich rodiny měli možnost kontaktovat pracovníky domácího hospice 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
- Tým domácího hospice tvoří zdravotní sestry, lékař, sociální pracovnice, ošetřovatelé, dobrovolníci a některé agentury mají k dispozici také psychologa a duchovního.
Pobytové zdravotní služby
Rehabilitační zařízení
- Návrh na rehabilitační péči podává buď praktický lékař vašeho blízkého, nebo ošetřující lékař nemocnice, kde je váš blízký hospitalizován.
- Návrhy na rehabilitační péči se zasílají na příslušnou pojišťovnu ke schválení reviznímu lékaři.
- Pokud revizní lékař navrhovanou rehabilitační péči v konkrétním rehabilitačním zařízení schválí, odesílá se pak tento schválený návrh do požadovaného rehabilitačního zařízení.
Hospice
- Hospicové zařízení se většinou skládá z malé lůžkové části (obvykle do 30 lůžek) a ze stacionáře.
- Návštěvy blízkých v hospici jsou povoleny nepřetržitě, možná je i trvalá přítomnost některého z blízkých.
- Hospicový režim se výrazně liší od nemocničního a je zcela přizpůsoben potřebám osob: všechna diagnostická, léčebná a ošetřovatelská opatření jsou indikována s ohledem na kvalitu života nemocného.
- K přijetí do lůžkového hospicového zařízení je indikován pouze nevyléčitelně nemocný, jehož postupující choroba ho ohrožuje na životě. Dále nemocný, který potřebuje paliativní – především symptomatickou léčbu a péči, nebo pokud nemocný nepotřebuje akutní nemocniční péči a domácí péče není možná popř. není dostačující.
- Specializovaná paliativní péče v hospici je poskytována týmem pracovníků různých profesí a dobrovolných pracovníků.
- Součástí týmu jsou lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti, sociální pracovník, psycholog a nemocniční kaplan.
- Odborná psychologická péče usiluje o podporu pacienta, jeho blízkých i pozůstalých.
Potřebujete pomoci zprostředkovat sociální nebo zdravotní službu? Nevíte, jaká služba je pro vaši osobu blízkou vhodná a potřebujete poradit? Odborníci poradny Starám se a pracuji jsou tady pro vás! Zavolejte vedoucímu poradny Pavlu Šternovi na telefon 607 919 028 (Po–Pá 9:00–15:00) nebo nám napište na poradna@byznysprospolecnost.cz.