Právní podpora
Jaké náležitosti má plná moc, pokud potřebuje můj blízký, který je nemocný, zastoupit před úřady?
Pokud je osoba v péči schopna vědomě podepsat souhlas, může písemně sepsat plnou moc. Do plné moci vždy uveďte jméno, datum narození a bydliště (příp. rodné číslo a číslo OP) toho, kdo plnou moc udílí (zmocnitel = osoba v péči) a komu zmocnění uděluje (zmocněnec = pečující osoba) s jeho osobními údaji. Dále uveďte rozsah zmocněncova oprávnění (např. zastoupení pečující osobou při vyřízení dávek, při soudním jednání apod.), datum a podpis zmocnitele (blízké osoby). Podpis zmocněnce přijímajícího zmocnění není nutný.
Pro některé účely je dostačující plná moc bez úředního ověření, kterou váš blízký sepíše doma. Jedná se např. o situace, kdy budete blízkou osobu zastupovat pouze při jednom konkrétním úkonu (např. při přepisu energií nebo když při jednorázovém jednání s úřady donesete na úřad již předvyplněnou a podepsanou žádost o konkrétní dávku pro osobu v péči). Kromě plné moci si na úřad s sebou vezměte svůj platný občanský průkaz raději i průkaz blízkého.
Často však je třeba předložit plnou moc s úředním ověřením. To se týká například dispozic s nemovitým majetkem. Plnou moc lze s občanským průkazem ověřit u notáře, na poště u přepážky označené Czech POINT nebo na matrice obce. Cena ověření podpisu je 30 Kč. Pokud má váš blízký obtíže s pohybem a není schopen na úřad sám dojít, lze si s matrikou obce v místě bydliště domluvit návštěvu přímo u vás v domácnosti. Prokáže-li se osoba v péči průkazem osoby se zdravotním postižením, je tato schůzka zdarma, jinak zaplatíte 30 Kč za ověření podpisu jako v ostatních případech. Pokud se váš blízký není schopen podepsat, pak je třeba přizvat notáře, který za přítomnosti dvou svědků ověří úmysl blízkého. Cena ověření je v takovém případě vyšší, činí 1 000 Kč + DPH.