Sociální a zdravotní poradenství
Na jaké instituce se můžete jako pečující obrátit?
V případě, že potřebujete pomoci se zajištěním péče o svého blízkého, můžete se obrátit na sociálního pracovníka obecního či městského úřadu. Sociálního pracovníka najdete zpravidla na odboru sociálních věcí.
Sociální pracovník vám poskytne:
- veškeré informace o možnostech podpory,
- může pomoci při vyřizování dávek,
- pomůže vám vyhledat všechny dostupné sociální a zdravotní služby,
- může vás odkázat vás na další organizace ve vašem okolí, které vám mohou pomoci.
Úřad práce ČR
- Kromě zprostředkovávání zaměstnání, má v kompetenci přiznávání dávek osobám, které z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, zdravotního postižení či dlouhodobé nemoci potřebují péči, a osobám, které o ně pečují.
- Vyřizuje žádosti:
- o příspěvek na péči
- o dávky pro osoby se zdravotním postižením,
- o podporu v nezaměstnanosti,
- o dávky pomoci v hmotné nouzi, atd.
Za splnění určitých podmínek je také možnost registrovat se na úřadu práce jako pečující osoba a mít díky tomu nárok na úhradu sociálního a zdravotního pojištění.
Okresní správa sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ)
- Na OSSZ se podávají žádosti o dlouhodobé ošetřovné, řeší se věci ohledně důchodu a zohlednění péče při jeho výpočtu atp.
Zdravotně sociální pracovníci
- sociální pracovníci, kteří pracují ve zdravotnických zařízeních,
- pracují v nemocnici, ve které je váš blízký hospitalizován,
- poradí vám, jak zajistit domácí péči, jaké jsou ve vašem okolí dostupné služby nebo o jaké dávky si můžete požádat při propuštění vašeho blízkého z nemocnice domů.
Neziskové organizace
- Existuje celá řada neziskových organizací, která se věnuje podpoře a práci s nemocnými seniory nebo s osobami se zdravotním postižením.
- Seznamy neziskových organizací ve vašem okolí jsou většinou dostupné na webových stránkách obecních či městských úřadů nebo vám je poskytnou sociální pracovníci jednotlivých úřadů.
Sociální poradenství
- Když potřebujete získat více informací o možnostech pomoci, lze využít bezplatnou službu nazvanou sociální poradenství.
- Základní radu, jak aktuálně řešit vaší nepříznivou sociální situaci, jsou schopni předat všichni sociální pracovníci úřadů obcí a měst, úřadů práce, zdravotně sociální pracovníci či poskytovatelé sociálních služeb.
- Odbornou radu nebo podrobnější informace, se kterými potřebujete pomoci, poskytují různé specializované poradny – např. občanské poradny, poradny pro seniory, rodinné poradny atp. Sociální poradenství je bezplatné. Využít můžete také bezplatných služeb poradny Starám se a pracuji.