Sociální a zdravotní poradenství
Co je potřeba udělat, když naši blízcí potřebují, abychom se o ně starali v domácím prostředí?
Pokud se někomu z vašich blízkých zhorší jeho soběstačnost a schopnost postarat se o sebe natolik, že potřebuje péči druhé osoby, je nezbytné kontaktovat praktického lékaře a domluvit následnou péči. Praktický lékař vašeho blízkého by vám měl vysvětlit a dát informace, co přesně nyní bude nutné udělat a zařídit. Co všechno bude péče vyžadovat a co bude třeba zajistit a kdo vám s tím vším může také pomoci.
V situaci, kdy je váš blízký hospitalizován ve zdravotnickém zařízení (např. akutní lůžko, centrum následné péče, rehabilitační ústav) je důležité po ukončení hospitalizace (budete-li, pečovat doma) se na tzv. následné péči domluvit přímo ve zdravotnickém zařízení.
Poradenství ohledně následné péče poskytují zdravotně – sociální pracovníci (měli by působit ve zdravotnických zařízeních), kteří jsou v přímém kontaktu s multidisciplinárním týmem (tzn. s ošetřujícím lékařem, s rehabilitačním pracovníkem a s ošetřujícím personálem). Zdravotně sociální pracovník/pracovnice má veškeré informace potřebné k tomu, aby vám poradil, co všechno bude nezbytné dále pro péči doma zajistit. V případě potřeby vám pomůže zajistit a zprostředkovat i kontakty s terénními či institucionálními sociálními a zdravotními službami.
Pokud je váš blízký hospitalizován více než 7 dnů po sobě a vy byste se potřebovali o něj doma starat, je možné v takové situaci žádat tzv. dlouhodobé ošetřovné. Více informací, jak se o tuto dávku žádá, a detaily, naleznete zde.