Sociální a zdravotní poradenství
Neformálně pečující se zpravidla co nejdéle snaží pečovat o své blízké v domácím prostředí. Jaké sociální služby jim s tím mohou pomoci?
Nejčastější je pomoc pečovatelské služby nebo osobní asistence. Tato služba pomáhá s veškerými činnostmi v domácím prostředí: pomáhá při zajištění osobní hygieny, úklidu, nákupu, pomoci při stravování apod. Je nutno upozornit, že poskytovatelé těchto služeb nejsou oprávněni vykonávat jakékoliv zdravotní úkony, a to i úkony, které běžně vykonávají rodinný příslušníci. Např. dávkování léků, píchání inzulínů a jiné specializované zdravotnické činnosti. Pro tyto účely je nutno oslovit praktického lékaře, aby předepsal tzv. domácí zdravotní péči, která je tyto činnosti oprávněná vykonávat.
Domácí zdravotní péči realizují zejména terénní zdravotní sestry, které dojíždějí/docházejí do domácího prostředí a vykonávají tam zdravotní a ošetřovatelské úkony jako je podávání léků, píchání inzulínu, převazy, rehabilitaci apod. Tato služba je hrazena ze zdravotního pojištění zejména v rámci VZP, ale může být kryto i dalšími nasmlouvanými zdravotními pojišťovnami, na ty je třeba se konkrétně doptat.
Jaké další sociální služby se při neformální péči využívají?
Nejčastější tzv. komunitní sociální službou je pečovatelská služba – najdeme ji v každé větší obci nebo menším městě. Je to služba s jednou z nejdelších tradic a také je nejvíce rozšířenou po celé republice.
Využívat můžete také služby osobní asistence, které jsou dostupné 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a podobně jako pečovatelské služby zajištují celou škálu aktivit a úkonů v domácím prostředí. Pomáhají s hygienou, nákupy, vařením a zajištěním stravy, úklidem, pomáhají vozíčkářům, lidem se sníženou schopností pohybu nebo s nemocemi stáří atd.
Dále to mohou být také institucionální sociální služby jako domovy pro seniory, domovy s pečovatelskou službou, případně domovy pro osoby se zdravotním postižením/handicapem a tzv. domovy se zvláštním režimem.
Mezi domovem pro seniory a domovem s pečovatelskou službou je zásadní rozdíl. Domov pro seniory je pobytová institucionální služba, tedy lidé zde většinou dlouhodobě žijí a mají zajištěny kompletně veškeré své potřeby a každodenní program.
Dům s pečovatelskou službou je otevřené zařízení, které zpravidla postaví/zřídí město/obec, někdy i soukromá osoba. Jsou zde klasické nájemní byty, kde lidí bydlí, žijí si své individuální životy a mají současně možnost přímo v domově využívat potřebné sociální služby, které jim pomáhají s činnostmi, které už sami zcela nezvládají.
Více informací o sociálních a zdravotních službách se dozvíte v tomto článku nebo se můžete podívat na video o sociálních službách. Poskytovatele sociálních služeb naleznete v registru poskytovatelů sociálních služeb nebo v našem vyhledavači poskytovatelů sociálních služeb.