
Sociální a zdravotní poradenství
Jak upravit domácnost pro seniora nebo osobu s handicapem?
Domácnost nebo pokoj, ve kterém přebývá senior či osoba s fyzickým hendikepem, je často nutné upravit. Někdy jde o rozsáhlejší stavební zásahy, jindy dle konkrétních případů postačí vybavit nebo upravit ložnici, ve kterém dotyčný přebývá. Co potřebuje senior nebo člověk, který se doma pohybuje například s chodítkem?
Uspořádání ložnice pečované osoby
Místnost, kde osoba pobývá nejvíce času, musí být dobře přístupná, světlá, větratelná, prostorná a v blízkosti toalet.
Po konzultaci s praktickým lékařem vašeho blízkého či odborným lékařem nemocnice, můžete využít možnosti používání zdravotních a kompenzačních pomůcek (polohovací postel, antidekubitní podložky, berle, chodítka, toaletní židle atp.). Všechny pomůcky a vybavení domácího prostředí je třeba zařizovat s ohledem na konkrétní potřeby vašeho blízkého.
Je nutné pořídit dostatečně vysoké lůžko, aby z něj bylo možné pohodlně vstávat, v případě péče na lůžku, aby se nemusela pečující osoba příliš ohýbat. Toto lůžko opatřete kvalitní matrací, ideálně antidekubitní, která brání tvorbě proleženin. Pokud to zdravotní stav vyžaduje, je vhodné pořídit polohovací lůžko mechanické nebo s elektrickým ovládáním, které by mělo být přístupné ze tří stran. Lze o něj zažádat jako o kompenzační pomůcku, více informací o postupu najdete v tomto článku.
Myslete také na to, že v dosahu lůžka využijete další prostor, potřebný na toaletní křeslo, chodítko a další kompenzační pomůcky. Přímo k posteli je pak vhodné na dosah připravit telefon, telefonní čísla, léky a vodu. Nezapomeňte zajistit dotyčnému přístup k informacím, ideálně televizí a rádiem.
Podrobný a praktický návod pro úpravu domácího prostředí lze nalézt v příručce Jsem tady ještě doma?, kterou vydala Diakonie ČCE.
Stavební a další úpravy pro život seniora nebo hendikepovaného
Domácnost seniora nebo ta, ve které žije osoba s fyzickým hendikepem, si někdy vyžádá nutnost větších stavebních změn. Dům nebo byt by měl být upraven tak, aby splňoval podmínky bezpečného a komfortního bydlení. Zejména pokud má pečované osoba sníženou pohyblivost, pohybuje se o holích, s chodítkem, nebo na vozíku.
Na jaké stavební úpravy a zásahy byste se měli připravit?
- Odstranění prahů, snížení výšky polic.
- Odstranění:
- nábytku, který překáží v průchodu místností,
- nestabilních kousků nábytku, o které se lze při pohybu opírat či se o ně zachytávat,
- nebo sešlapaných a volně položených koberečků a koberců s vysokým vlasem.
- Zajištění dostatečného osvětlení, ideálně s pohybovým senzorem.
- Rozšíření dveří na 90 cm (nutné, pokud se osoba pohybuje na vozíku).
- V koupelně:
- zajištění protiskluzové dlažby,
- nahrazení vany sprchovým koutem,
- pořízení bezbariérového sprchového koutu s koupacím sedátkem (sklopným, nebo přenosnou plastovou stoličkou),
- podle prostorových možností je dobré do koupelny dát i židličku, na kterou si pečovaná osoba může sednout.
- Instalování madel, úchytů a zábradlí na všech místech, kde je lze umístit.
- Zajištění vyššího WC nebo WC s nástavcem.
- Umístění potravin a používaného nádobí „k ruce“ a vybavení kuchyně plynovým sporákem s bezpečnostní pojistkou, která uzavře přívod plynu při zhasnutí plamene.
- Instalace speciálního zámku, který umožňuje uzamknout zevnitř byt bez použití klíče.
- Střešní okna opatřená pákou k bezpečné manipulaci s oknem ze země.
Na úpravu domácnosti se vztahuje příspěvek na kompenzační pomůcku. Kde o něj zažádat a jak vysoká může být jeho výše, se dočtete v našem přehledu finančních dávek v sociálním systému zde.