Právní podpora
Úprava pracovní doby při neformální péči
V případě, že vašemu blízkému byl přiznán příspěvek na péči a byl uznán osobou závislou na pomoci jiné osoby v II. a vyšším stupni závislosti, mění se tím právní postavení pečující osoby ve vztahu k zaměstnavateli.
Podle zákoníku práce je v takové situaci možné žádat o zkrácení pracovní doby nebo nějakou jinou její úpravu, a zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.
Tyto vážné provozní důvody zákon blíže nespecifikuje, každopádně zaměstnavatel by je měl podrobně objasnit a doložit. Z dosavadních soudních rozhodnutí vyplývá, že se musí jednat o takové důvody, které není možné rozumně odstranit – například ve směnném provozu nebude možné umožnit jednomu zaměstnanci kratší směny nebo jejich odlišný začátek. Důležité je vědět, že při žádosti o kratší úvazek nestačí, aby tuto žádost zaměstnavatel odmítl s poukazem na množství práce. Soudy už opakovaně rozhodly, že v takovém případě má možnost přijmout dalšího zaměstnance či zaměstnankyni.
Co se rozumí vhodnou úpravou pracovní doby bude opět záležet na konkrétní situaci. Kromě kratšího úvazku může jít o jiný začátek a konec pracovního dne, pružné nebo naopak pevné rozvržení, různou délku v jednotlivých dnech nebo například zařazování pouze do denních směn. Nepatří zde ale výkon práce z domova, tzv. home office. Na takové úpravě místa výkonu práce se musí obě strany dohodnout, není na ni nárok.
Kromě postavení zaměstnanců se mění i možnosti postavení OSVČ. Pokud pečují o osobu v II. nebo vyšším stupni závislosti, mohou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost jako činnost vedlejší a platit tak nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Tuto skutečnost je nutné oznámit a doložit příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Další možností je využít krátkodobého ošetřovného či dlouhodobého ošetřovného.
Uvedené informace jsou aktuální k lednu 2021.
Zdroj: ÚZ Zákoník práce, str. 69