
Sociální a zdravotní poradenství

Pokud se někomu z vašich blízkých zhorší jeho soběstačnost a schopnost postarat se o sebe natolik, že potřebuje péči druhé osoby, je nezbytné kontaktovat praktického lékaře a domluvit následnou péči. Praktický lékař vašeho blízkého by vám měl vysvětlit a dát informace, co přesně nyní bude nutné udělat a zařídit. Co všechno bude péče vyžadovat a co bude třeba zajistit a kdo vám s tím vším může také pomoci.
V situaci, kdy je váš blízký hospitalizován ve zdravotnickém zařízení (např. akutní lůžko, centrum následné péče, rehabilitační ústav) je důležité po ukončení hospitalizace (budete-li, pečovat doma) se na tzv. následné péči domluvit přímo ve zdravotnickém zařízení.
Poradenství ohledně následné péče poskytují zdravotně – sociální pracovníci (měli by působit ve zdravotnických zařízeních), kteří jsou v přímém kontaktu s multidisciplinárním týmem (tzn. s ošetřujícím lékařem, s rehabilitačním pracovníkem a s ošetřujícím personálem). Zdravotně sociální pracovník/pracovnice má veškeré informace potřebné k tomu, aby vám poradil, co všechno bude nezbytné dále pro péči doma zajistit. V případě potřeby vám pomůže zajistit a zprostředkovat i kontakty s terénními či institucionálními sociálními a zdravotními službami.
Pokud je váš blízký hospitalizován více než 7 dnů po sobě a vy byste se potřebovali o něj doma starat, je možné v takové situaci žádat tzv. dlouhodobé ošetřovné. Více informací, jak se o tuto dávku žádá, a detaily, naleznete zde.

Nejčastější je pomoc pečovatelské služby nebo osobní asistence. Tato služba pomáhá s veškerými činnostmi v domácím prostředí: pomáhá při zajištění osobní hygieny, úklidu, nákupu, pomoci při stravování apod. Je nutno upozornit, že poskytovatelé těchto služeb nejsou oprávněni vykonávat jakékoliv zdravotní úkony, a to i úkony, které běžně vykonávají rodinný příslušníci. Např. dávkování léků, píchání inzulínů a jiné specializované zdravotnické činnosti. Pro tyto účely je nutno oslovit praktického lékaře, aby předepsal tzv. domácí zdravotní péči, která je tyto činnosti oprávněná vykonávat.
Domácí zdravotní péči realizují zejména terénní zdravotní sestry, které dojíždějí/docházejí do domácího prostředí a vykonávají tam zdravotní a ošetřovatelské úkony jako je podávání léků, píchání inzulínu, převazy, rehabilitaci apod. Tato služba je hrazena ze zdravotního pojištění zejména v rámci VZP, ale může být kryto i dalšími nasmlouvanými zdravotními pojišťovnami, na ty je třeba se konkrétně doptat.
Jaké další sociální služby se při neformální péči využívají?
Nejčastější tzv. komunitní sociální službou je pečovatelská služba – najdeme ji v každé větší obci nebo menším městě. Je to služba s jednou z nejdelších tradic a také je nejvíce rozšířenou po celé republice.
Využívat můžete také služby osobní asistence, které jsou dostupné 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a podobně jako pečovatelské služby zajištují celou škálu aktivit a úkonů v domácím prostředí. Pomáhají s hygienou, nákupy, vařením a zajištěním stravy, úklidem, pomáhají vozíčkářům, lidem se sníženou schopností pohybu nebo s nemocemi stáří atd.
Dále to mohou být také institucionální sociální služby jako domovy pro seniory, domovy s pečovatelskou službou, případně domovy pro osoby se zdravotním postižením/handicapem a tzv. domovy se zvláštním režimem.
Mezi domovem pro seniory a domovem s pečovatelskou službou je zásadní rozdíl. Domov pro seniory je pobytová institucionální služba, tedy lidé zde většinou dlouhodobě žijí a mají zajištěny kompletně veškeré své potřeby a každodenní program.
Dům s pečovatelskou službou je otevřené zařízení, které zpravidla postaví/zřídí město/obec, někdy i soukromá osoba. Jsou zde klasické nájemní byty, kde lidí bydlí, žijí si své individuální životy a mají současně možnost přímo v domově využívat potřebné sociální služby, které jim pomáhají s činnostmi, které už sami zcela nezvládají.
Více informací o sociálních a zdravotních službách se dozvíte v tomto článku nebo se můžete podívat na video o sociálních službách. Poskytovatele sociálních služeb naleznete v registru poskytovatelů sociálních služeb nebo v našem vyhledavači poskytovatelů sociálních služeb.

Pobytová odlehčovací služba je velmi často využívána neformálně pečujícími. Umožňuje po určitou dobu, kdy neformálně pečující potřebuje oddech, odpočinout si, jak z důvodů únavy nebo třeba odjezdu na dovolenou, případně i z důvodu lékařského zákroku apod. Pak vaše blízká osoba na určitou dobu (například 14 dnů či měsíc) žije v pobytovém zařízení odlehčovací služby. Více o odlehčovacích službách se dočtete v tomto článku. Poskytovatele sociálních služeb naleznete v registru poskytovatelů sociálních služeb nebo v našem vyhledavači poskytovatelů sociálních služeb.

Výše platby za sociální služby je uvedena v zákoně o sociálních službách v rámci tzv. úhradové vyhlášky. Je to vyhláška č. 505/2006 Sb., kde je jasně stanovena maximální úhrada za dané služby. Obvykle je to 110 – 130 Kč za hodinu.
Na úhradu péče je mj. určen příspěvek na péči. Ten lze však uplatnit pouze u registrovaných poskytovatelů sociální služeb (najdete je v registru poskytovatelů sociálních služeb zde nebo v našem vyhledavači poskytovatelů sociálních služeb.).
Žádost o poskytování sociální služby může podat prakticky jakákoliv osoba v zájmu svého blízkého člověka, jednání potom probíhá již s osobou, která sociální službu bude do budoucna využívat. Pokud má osoba stanoveného opatrovníka, jednání probíhá s jeho opatrovníkem.