Příběh Evy (53): Jak zvládne péči o rodiče, kteří se brzy sami o sebe nepostarají?

Příběhy neformálně pečujících

Příběh Evy (53): Jak zvládne péči o rodiče, kteří se brzy sami o sebe nepostarají?

„Moji rodiče, kterým je 79 a 83 let, bydlí na druhé straně města než já s rodinou. Vzhledem k náročné práci a také starosti o rodinu se nevidíme tak často, jak by bylo potřeba, a do toho se ještě jejich zdravotní stav zhoršuje,“ otevírá svůj příběh 53letá paní Eva. Jakých budoucích překážek se bojí?


„Žiju s manželem a dvěma dětmi, syn je středoškolák, dcera vysokoškolačka. Oba moji rodiče, kteří bydlí na druhé straně města, žijí a donedávna byli ještě celkem samostatní,“ vypráví svůj příběh paní Eva s tím, že se k rodičům dostane jednou až dvakrát do týdne. „Doposud to stačilo, avšak v poslední době se zdravotní stav rodičů začal horšit. Již delší dobu pozoruji, že maminka začíná zapomínat a dokonce ji nedávno přivedla sousedka, kdy z nákupu nedokázala najít cestu domů. K tomu ještě nedávno tatínek upadl a skončil se zlomeninou v nemocnici. Brzy jej propustí domů a obávám se, že maminka péči zvládat nebude,“ pokračuje paní Eva.  

Ráda by jim, alespoň ze začátku, pomohla situaci zvládnout, ale chodí do práce. „Jsem momentálně velmi bezmocná a nevím, co mám dělat. Myslím, že v budoucnu bude maminka potřebovat pomoc v domácnosti, ale nevím, zda na to bude mít peníze. Tatínek po návratu z nemocnice bude velmi špatně chodit, asi budeme muset provést nějaké úpravy v bytě a také bude potřebovat nějaké pomůcky. Moc ráda bych se s někým poradila, nebo si vyměnila zkušenosti s někým, kdo je v obdobné situaci. Obávám se situace, kdy už rodiče nebudou schopni žít ve svém bytě a vůbec nevím, co budu dělat, protože kdykoli na toto téma zavedu řeč, naši se na mě zlobí, že se o ně nechci postarat, ale vzhledem k tomu, že děti budou ještě několik let studovat, nemohu si dovolit odejít z práce. Moc mě to trápí a začínám mít psychické problémy,“ svěřuje se závěrem paní Eva.