Informace pro pečující o osobu blízkou v době pandemie koronaviru

Sociální a zdravotní poradenství

Informace pro pečující o osobu blízkou v době pandemie koronaviru

V důsledku epidemie koronaviru jsou pečující o osobu blízkou každodenně vystaveni nestandardním situacím. Zajištění kvalitní péče ve zhoršené epidemiologické situaci vyžaduje vyšší nároky a pečujícím může přinášet zvýšenou fyzickou i psychickou zátěž.
 
Na následujících řádcích se dozvíte, jak se můžete připravit na nenadálou situaci v případě onemocnění pečujícího či osoby blízké, jak komunikovat s úřadem práce a další tipy a rady.
 

Pro zjištění aktuálních informací týkajících se koronaviru zřídila vláda ČR:

Obecná doporučení pro pečující osoby


Dále je velmi důležité: 

  1. Mít k dispozici (např. u telefonu) kontakty na sociální a zdravotní služby, včetně poradenských linek.
  2. Připravit seznam důležitých kontaktů osob blízkých, přátel, sousedů, non stop soc. služeb, pro případ nutnosti náhradního řešení, tzn. zajištění péče v případě vlastní indispozice, nebo výpadku sjednané sociální služby.
  3. Užitečné je také sepsat pro případ střídání v péči (s jinými členy domácnosti, pečovatelskou službou aj,) soupis potřeb - léky, ošacení, strava, hygiena, denní režim, zájmy, atp.
  4. Je dobré též upozornit na případná další specifika a danosti péče vyplývající z individuality osoby, o kterou je pečováno.
 

Typy situací, které pečující mohou řešit nejenom v důsledku pandemie koronaviru

Jsem pečující a onemocním


Onemocní ten, o koho je pečováno

 

Poskytovatelé sociálních služeb

V případě, že neformální pečovatel situaci zvládá jen s obtížemi, nebo už nezvládá:

Omezení provozu sociální služby – pečující osoba zůstane v telefonickém kontaktu se stávající sociální službou, kterou využívala. Pokud se jí nepodaří nasmlouvat službu jinou nebo v jiné formě, může se obrátit na sociálního pracovníka obecního úřadu, který jí zprostředkuje informace o aktuálních možnostech dalších poskytovatelů sociálních služeb. Společně vyhledají náhradní řešení. 

V současné situaci je nutné se informovat, zda a jak je provoz konkrétní sociální služby z epidemiologických důvodů omezen.  


Úřad práce ČR

V případě potřeby jednání na Úřadu práce – například ve věci žádosti o nepojistnou sociální dávku (státní sociální podpora, pomoc v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči), lze využít bezkontaktní způsob:

 

Poradna Starám se a pracuji je zde pro vás i v době koronaviru

Potřebujete poradit nebo sjednat konzultaci s odborníkem? Zavolejte na +420 607 919 028 (Pavel Štern, Po-Pá, 9:00–15:00) nebo nám napište na poradna@byznysprospolecnost.cz.


Výpis nejdůležitějších informací pro pečující ze zkušeností poradny Starám se a pracuji s využitím Doporučeného postupu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR č. 16/2020 zpracovala v lednu 2021 Mgr. Marie Havrlíková.